تفرد

چهره‌های برتر دنیای کسب و کار – هنری فورد

  


هنری فورد (Henry Ford) (متولد 1863، وفات 1947) صنعتگر و کارآفرین آمریکایی و بنیانگذار شرکت خودروسازی فورد بود که در اوایل قرن بیستم نام خود را به عنوان سردمدار نهضت خط تولید انبوه (Mass Production) به جهانیان شناساند. هر چند او خودرو یا خط مونتاژ خودرو را اختراع نکرد، اما نقش مهمی در رونق یافتن صنعت تولید و مونتاژ خودرو در دنیا ایفا نمود. فورد خودرو را از یک کالای تجملی به کالایی که توسط اکثر اقشار جامعه قابل تهیه بود تبدیل کرد و با تولید خودروهای معروف مدل T انقلابی در صنعت حمل و نقل آمریکا ایجاد نمود. او مروج رویکرد تولید انبوه محصولات با قیمت مناسب بود و به مصرف‌گرایی به عنوان راهی برای دستیابی به صلح و آرامش در جامعه می‌نگریست.

فورد پس از فوت مادرش در سال 1876 مزرعه پدری‌اش را به قصد یافتن کاری در شهر دیترویت ترک کرد و در آنجا به عنوان مکانیک مشغول به کار شد. او به تدریج مهارت‌های فنی خودش را ارتقاء داد و در سال 1891 به عنوان مهندس در شرکتی که توسط توماس ادیسون مخترع معروف تأسیس شده بود استخدام شد. دو سال بعد او به پست مهندس ارشد در همان شرکت ارتقاء مقام پیدا کرد و در آن زمان از وقت و بودجه کافی برای انجام آزمایش‌های شخصی‌اش بر روی موتورهای گازوئیلی برخوردار بود. او در سال 1896 موفق شد ملاقاتی با شخص توماس ادیسون داشته باشد و ایده‌هایش را با او در میان بگذارد. ادیسون از ایده‌های فورد استقبال کرد و او را تشویق نمود که آزمایش‌هایش را ادامه دهد. در سال 1899 فورد از شرکت ادیسون استعفا داد و شرکت خودروسازی خودش را تأسیس کرد اما از آنجایی که در تولید محصولش ناموفق بود، مجبور به منحل کردن شرکت شد. بالاخره او توانست در سال 1903 شرکت خودروسازی فورد را با 28 هزار دلار سرمایه و به صورت شراکتی تأسیس کند. در سال 1908 شرکت او مدل T را به بازار عرضه کرد که به سرعت به خودروی محبوب آمریکایی‌ها تبدیل شد. این خودرو بسیار ارزان و رانندگی با آن بسیار آسان بود. در سال 1918 نیمی از کل خودروهای موجود در ایالات متحده آمریکا، خودروی مدل T شرکت فورد بود.

هنری فورد در سال 1947 و در حالی که دو سال قبل مدیریت شرکت فورد را به نوه‌اش هنری فورد دوم سپرده بود بر اثر خونریزی مغزی درگذشت. نام او به عنوان یکی از کارآفرینان بزرگ تاریخ ثبت شده است و شیوه‌های مدیریتی او الگوی بسیاری از مدیران موفق محسوب می‌شود. امروزه شرکت خودروسازی فورد به عنوان یکی از موفق‌ترین شرکت‌های خودروسازی در دنیا شناخته می‌شود و در سال 2014 این شرکت 6/7 درصد از سهم بازار جهانی فروش خودرو و 15 درصد از سهم بازار فروش خودرو در ایالات متحده آمریکا را به خود اختصاص داده است.

در ادامه گزیده‌ای از نقل قول‌های منتسب به هنری فورد را آورده‌ایم:

·    کسی که یادگیری را متوقف می‌کند پیر محسوب می‌شود، حال می‌خواهد بیست ساله باشد یا هشتاد ساله. آن کس که به یادگیری ادامه می‌دهد جوان خواهد ماند.

·    وقتی به نظر می‌رسد همه چیز بر علیه شماست، به یاد بیاورید که هواپیما بر خلاف جهت جریان باد حرکت می‌کند نه همراه آن.

·        کیفیت یعنی وقتی کسی حواسش به شما نیست، کارتان را درست انجام بدهید.

·        هیچ کاری دشوار نیست اگر بتوانید آن را به مجموعه‌ای از کارهای کوچکتر تقسیم کنید.

·    بیشتر مردم وقت و انرژی بیشتری را صرف پرسه زدن اطراف مشکلات می‌کنند تا این که تلاش کنند آن مشکلات را واقعاً حل کنند.

·        با هم رسیدن آغاز است، با هم ماندن پیشرفت است و با هم کار کردن موفقیت است.

·    چه معتقد باشید می‌توانید کاری را انجام بدهید چه معتقد باشید نمی‌توانید آن را انجام بدهید، در هر صورت حق با شماست.

·    زندگی مجموعه‌ای از تجربه‌هاست که هر کدام از آن‌ها به روح ما وسعت می‌بخشد، حتی آن‌هایی که درک کردن‌شان برایمان سخت است. ما به این خاطر در این دنیا حضور داریم که شخصیت‌مان را توسعه بدهیم و باید یاد بگیریم موانع و ناکامی‌هایی که در طول زندگی تجربه می‌کنیم در نهایت به پیشروی ما کمک می‌کنند.

·        شکست را می‌توان به سادگی فرصتی برای آغاز دوباره دانست، البته این بار هوشمندانه‌تر آغاز می‌کنیم.

·    در کار کردن شادی نهفته است. خوشحالی‌ را نمی توان یافت جز این که بفهمیم کاری را به انجام رسانده‌ایم.

·        موانع همان چیزهای ترسناکی هستند که وقتی چشمتان را بر روی اهداف‌تان می‌بندید، ظاهر می‌شوند.

 

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)