تفرد

موانع بر سر راه گوش دادن


بازنویسی و خلاصه‌سازی: سید ساجد متولیان (مربی و پژوهشگر حوزه بالندگی فردی و سازمانی)


مواقعی پیش می‌آید که وقتی در حال گفتگو با دیگران هستیم و طرف مقابل در حال صحبت کردن است، ما عملاً به او گوش نمی‌دهیم. محققین حوزه ارتباطی دریافته‌اند برخی موانع بر سراه گوش دادن وجود دارد که باعث می‌شود به جای گوش دادن واقعی، به صورت کاذب به طرف مقابل گوش بدهیم. این موانع اغلب باعث می‌شوند یک سری گفتگوی درونی در ما شکل بگیرد که در فرآیند گوش دادن ایجاد اختلال می‌کنند. گهگاهی نیز این گفتگوهای درونی را به شکل مستقیم یا غیرمستقیم بیان می‌کنیم که باعث بروز رنجش و ناراحتی در طرف مقابل و حتی پایان گفتگو می‌شود. در ادامه موانعی که بر سر راه گوش دادن وجود دارند را با ذکر مثال بررسی کرده‌ایم:

 

 ۱) مقایسه کردن

وقتی مدام خودمان را با طرف مقابل مقایسه می‌کنیم و می‌خواهیم بدانیم که در زمینه هوش، استعداد، تحصیلات، تجربه، شایستگی یا حتی سطح رنج کشیدن در سطح او هستیم یا نیستیم، عملاً نمی‌توانیم به درستی به حرف‌های او گوش بدهیم.

مثال:

گوینده: «من کارشناسی ارشدم رو توی مهندسی مکانیک از دانشگاه خواجه نصیر گرفتم و الان هم سه سالی هست که توی شرکت فلان مهندس طراحی هستم...»

گفتگوی درونی ما: «فکر کردی هنر کردی. من خودم کارشناسی ارشدم رو از شریف گرفتم. تازه شرکتتون هم که خیلی شناخته شده نیست...»


۲) ذهن‌خوانی

اگر به جای اینکه به صحبت طرف مقابل گوش بدهیم، بیشتر به این فکر کنیم که منظور او از حرفی که می‌زند چیست، مرتکب ذهن‌خوانی شده‌ایم.

مثال:

گوینده: «مریم جان من سه‌شنبه تا دیروقت توی شرکت جلسه دارم. متاسفانه اون روز نمیتونم همراهت بیام بریم خرید...»

گفتگوی درونی ما: «تو به تلافی اون دفعه که همراهت نیومدم خونه خواهرت از قصد جلسه‌ات رو انداختی دیروقت. اینها همش بهانه است تا منو ادب کنی...»


۳) تمرین کردن

زمانی که فرد مقابل در حال صحبت کردن است و ما در حال فکر کردن به این هستیم که می‌خواهیم چه جوابی به او بدهیم، دچار تمرین کردن شده‌ایم.

مثال:

گوینده: «میگم ستاره اون جلسه که استاد داشت سر کلاس راجع به مدلهای ریاضی توضیح می‌داد و گفت مرجعی که معرفی کردم رو بخونین...»

گفتگوی درونی ما: «وای الان حتماً میخواد بگه درس اون جلسه رو خوب یاد نگرفتم و پنجشنبه بریم کتابخونه دانشگاه مطالب اون جلسه رو برام توضیح بده. حالا چجوری بپیچونمش که بهش بر نخوره...»


۴) فیلتر کردن

فیلتر کردن زمانی اتفاق می‌افتد که ما به برخی از موضوعاتی که در صحبت طرف مقابل مطرح می‌شود توجه نمی‌کنیم و صرفاً به آن بخش‌هایی که مورد علاقه‌مان هست گوش می‌کنیم.

مثال:

گوینده: «ببین مهران قبول داری دولت این قوانین رو وضع کرده تا فضای کسب و کار بهتر بشه؟ پس چرا...»

گفتگوی درونی ما: «بازم میگه قانون. آخه کدوم قانون؟ تو اصلاً دو تا قانون به من نشون بده که درست اجرا شده باشه...»


۵) پیش‌داوری (قضاوت) کردن

اگر پیشاپیش راجع به حرفی که طرف مقابل می‌زند تصمیم بگیریم و این حرف را بی‌ارزش ارزیابی کنیم، دچار پیش‌داوری (قضاوت) شده‌ایم. در این شرایط ما صرفاً به این دلیل که بتوانیم ثابت کنیم قضاوت‌مان درست بوده است به بقیه حرف‌های طرف مقابل گوش می‌دهیم.

مثال:

گوینده: «آقای منصوری من حین بررسی روند فروش‌های سه ماه اخیر منطقه سه متوجه شدم که...»

گفتگوی درونی ما: «حتماً یه خرابکاری به بار آورده که داره انقدر صغری کبری می چینه. قطع به یقین بازم میخواد آمار فروش ضعیف منطقه‌اش رو توجیه ‌کنه. این بابا به درد ما نمی‌خوره...»

 

۶) وارد خیال و رؤیا شدن

برخی مواقع وقتی طرف مقابل در حال صحبت کردن است، ما وارد خیالات و رؤیاهای‌مان خودمان می‌شویم. در این مواقع فقط جسم‌مان در محل حضور دارد و روح‌مان جای دیگری است.

گوینده: «من یک سری موارد ضروری رو خدمتتون عرض می‌کنم، امیدوارم مورد توجه و استفاده‌تون قرار بگیره. اولین مورد این هست که...»

گفتگوی درونی ما: «چقدر حرف می‌زنه این یارو. فردا که میرم ماشین رو از تعمیرگاه بگیرم یادم باشه یه سر به مغازه حاج باقری هم بزنم. آخ آخ خوب شد یادم افتاد. تاریخ چک پسرش هم نزدیکه باید حسابمو پُر کنم...»


۷) ارتباط دادن با تجربه‌های شخصی

این مانع زمانی ایجاد می‌شود که با شنیدن حرف طرف مقابل یاد تجربه‌های شخصی خودمان می‌افتیم و می‌خواهیم صحبت طرف مقابل را با تجربه خودمان مرتبط کنیم.

مثال:

گوینده: «دیگه برام انگیزه‌ای نمونده بود که بخوام توی اون شرکت بمونم...»

گفتگوی درونی ما: «منم توی شرکت قبلی همین بلا سرم اومد. با اون رئیس بی‌وجدان که حق و حقوقم رو نداد...»‌


۸) توصیه کردن

برخی مواقع وقتی هنوز طرف مقابل صحبتش را تمام نکرده ما می‌خواهیم فوراً به او راهکار توصیه کنیم. باید توجه داشته باشیم، خیلی از مواقع طرف مقابل به دنبال دریافت توصیه و راهنمایی از ما نیست.

مثال:

گوینده: «این روزها خیلی سردرگم هستم. نمیدونم اون چیه که میتونه کمکم کنه...»

گفتگوی درونی ما: «خب بنده خدا تنهایی بهت فشار آورده، باید ازدواج کنی. بذار یه کیس خوب بهت پیشنهاد بدم...»


۹) کلنجار رفتن و کشمکش

اگر صرفاً به این هدف به طرف مقابل گوش بدهیم تا در حرف‌های او نکته‌ای برای مخالفت پیدا کنیم، به دنبال کلنجار و کشمش هستیم. کلنجار رفتن می‌تواند با گوشه و کنایه در گفتگو همراه باشد.

گوینده: «فرزانه بهم میگفت تو به کمتر از حق خودت قانع هستی و همین باعث میشه بقیه جرأت کنن حقتو بخورن...»

گفتگوی درونی ما: «ماشالا به این رو که تو داری. آخه آدم انقدر پرتوقع میشه؟ یکی نیست بگه تو چی کم داری...»


۱۰) حق به جانب بودن

وقتی طرف مقابل حرفی می‌زند و ما در ذهن‌مان در حال ردیف کردن دلایلی هستیم که به او ثابت کنیم اشتباه می‌کند و حق با ماست، در وضعیت حق به جانب بودن قرار گرفته‌ایم.

گوینده: «مامان ببین این دفعه درصدهای امتحانم چقدر خوب شده، بذار هفته بعد همراه خاله اینا برم مسافرت. آخه...»

گفتگوی درونی ما: «اولاً از کی تا حالا تو تصمیم می‌گیری کجا بری؟ ثانیاً درصد‌های تو بهتر شده ولی هنوز خوب نشده....»


۱۱) از خط خارج شدن

از خط خارج شدن یعنی وقتی از صحبت‌های طرف مقابل خسته می‌شویم، سخن او را با یک حرف غیرمرتبط یا کار ناگهانی قطع می‌کنیم یا موضوع جدیدی را مطرح می‌کنیم.

گوینده: «هفته بعد قراره سری دوم نمونه‌‌ها رو برامون بفرستن...»

گفتگوی درونی ما: «ای بابا دو ساعت داره داستان میگه، الان یه کلیپ اینستاگرام میذارم به کم بخندیم بلکه بی‌خیال بشه...»

 

 ۱۲) تأیید کردن

اگر انقدر نگران خوب و موافق بودن باشیم که بدون گوش دادن هر حرفی را که طرف مقابل بیان می‌کند با حرکت سر تأیید کنیم، در واقع به صحبت‌های او گوش نمی‌دهیم.

مثال:

گوینده: «بعد از اون ماجرا دیگه انقدر نسبت به این موضوع حساس شدم بودم که...»

گفتگوی درونی ما: «الان هر چی بگم ناراحت میشه. پس فقط سرمو تکون میدم...»

 

مرجع:

پیام‌ها:‌ راهکارهای قدرتمند برای برقراری ارتباط مؤثر در خانه و محل کار، مارتا دیویس، کیم پالگ و پاتریک فانینگ، مترجم: مهدی قراچه داغی، انتشارات شباهنگ، چاپ دوم، ۱۳۹۰.

 

 فایل پی دی اف مقاله را می توانید از اینجا دریافت کنید

نظرات (1)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام
خوشحال می شیم سر بزنید
http://zizaa.blogsky.com/
دوشنبه 18 بهمن 1395 ساعت 20:07
امتیاز: 0 0