تفرد

تفکر طراحی در کسب و کار (معرفی +‌ دانلود خلاصه کتاب)

تفکر طراحی در کسب و کار: کتابی برای مدیران و کارآفرینان

مقدمه

تفکر طراحی در کسب و کار جایگاه ویژه‌ای یافته و مورد اقبال بسیاری از کارشناسان، مدیران و کارآفرینان قرار گرفته است. امروزه بسیاری از مسائل واقعی کسب و کارها همچون تحقیقات بازار، توسعه محصول، طراحی خدمات، تدوین استراتژی رشد و … به کمک رویکرد تفکر طراحی حل می‌شوند.

 

تفکر طراحی در کسب و کار

 

پیش از این تفکر طراحی را معرفی کردیم و دیدیم رویکردی برای حل مسائل پیچیده است که تلاش می‌کند نیازهای انسان‌ها و کسب و کارها را متناسب با مقتضیات مالی و فنی برآورده سازد.

مطالعه‌ی بیشتر

برای خواندن مطلب «تفکر طراحی یا تفکر طراحانه چیست؟» روی دکمه‌ی آبی‌رنگ کلیک کنید.

کتاب تفکر طراحی در کسب و کار

در مطلب حاضر می‌خواهیم به معرفی کتاب تفکر طراحی در کسب و کار بپردازیم. این کتاب را جین لیدکا (Jeanne Liedtka) وتیم اگیلوی (Tim Ogilvie) نوشته‌اند، مرتضی خضری‌پور آن را ترجمه کرده و انتشارات آریانا قلم آن را به بازار عرضه کرده است.

تیم اگیلوی یکی از نویسندگان کتاب تفکر طراحی در کسب و کار مقدمه‌ای مختص نسخه‌ی فارسی نوشته است که در ادامه آن را می‌خوانیم:

«نخستین نشانه‌های آمدن بهار، نامحسوس و ظریف‌اند. درست همان موقعی که شیشه‌ی پنجره‌هایمان یخ زده است، فرآیندهای پنهان، چند سانتی‌متر زیر زمین‌، شروع به کار کرده‌اند. من بیست سال از عمرم را به طور جدی صرفِ ایجاد رشد و نوسازی در سازمان‌های بزرگ و کوچک کرده‌ام. به‌نظر من، استفاده از روش‌های طراحی برای پرداختن به چالش‌های بزرگ‌تر رشد، یکی از نشانه‌های آن فرارسیدن تغییر است که به آسانی قابل‌مشاهده نیست.

به همین دلیل، خرسندم که ترجمه‌ی فارسی کتاب تفکر طراحی در کسب‌وکارجعبه ابزاری برای راه‌حل ‌یابی خلاق را معرفی کنم. علاوه بر نسخه‌ی انگلیسی، نسخه‌ی حاضر پنجمین ترجمه‌ی کتاب به شمار می‌آید. همان‌طور که از ترجمه‌های قبلی آموخته‌ایم، این رویداد فرصتی برای صادر کردن ایده‌ها و روش‌های آمریکایی نیست. این روش‌ها منحصراً آمریکایی نیستند، در واقع به‌کارگیری تفکر طراحی، در اروپای شمالی نسبت به نواحی دیگر، ریشه‌های عمیق‌تری دارد.

من نیز این مقدمه را در جایگاه یک آمریکاییِ نوعی نمی‌نویسم؛ دوره‌ی دبستانم را در چهار کشور گذرانده‌ام و تفکر طراحی را در ده کشور آموزش داده‌ام. از این دیدگاه، روشن است که روش‌های ارائه شده در تفکر طراحی در کسب و کار جهانی‌اند. ما این رویکرد را برای بازتصور سیستم‌های بهداشت عمومی در آفریقا و سیستم‌های پشتیبانی دستگاه‌های پزشکی در آمریکا به‌کار بسته‌ایم و در هر دو، موفقیت یکسانی کسب کرده‌ایم؛ و این ابزارها را هم در کسب‌وکارهای نوپا و هم در شرکت‌های چندملیتی جهانی، با کمترین حد نیاز به تطبیق دادن، به‌کار برده‌ایم. روش‌های این کتاب، همان‌هایی است که هر روز از آن‌ها در کسب‌وکارمان استفاده می‌کنیم، چراکه این روش‌ها جواب می‌دهند.

هنگامی که من و جین لیدتکا، نویسنده‌ی همکارم در سال ۲۰۱۰ شروع به نوشتن تفکر طراحی در کسب‌وکار کردیم، چشم‌اندازمان این بود که استفاده از طراحی را از پرده‌ی ابهام درآوریم و آن را برای مدیران قابل‌فهم کنیم. گمان نمی‌کردیم طراحانی که به‌طور رسمی آموزش دیده بودند نیز این کتاب را ارزشمند بیابند. اگر مدیرید، این کتاب روش‌های بصری‌ای را که برای برای ایجاد همکاری‌های ارزان و انسان‌محور به آن‌ها نیاز دارید، به صورت گام‌به‌گام به شما نشان خواهد داد. نیازی نیست تحصیل کرده‌ی هنر باشید. اگر طراح هستید، این صفحات به شما کمک می‌کند تا از زیباسازی و ظاهرگرایی، به تمرکز بر انتخاب مسئله، صورت‌بندی و در نهایت حل آن ارتقا پیدا کنید.

طراحان و مدیران هر دو نقش مهمی در فرایند رشد و نوآوری دارند. در سراسر دنیا، دیده‌ایم که این روش‌ها، بحث را بر سر این‌که از کدام رویکرد استفاده کنیم، پایان می‌دهند، و این دو گروه را بر سر یک هدف مشترک، متحد می‌کنند.

فرهنگ ایرانی به کارآفرینی، و هنر و طراحی‌ای که مردم را گرد هم می‌آورد، شناخته می‌شود. صمیمانه آرزومندم ترجمه‌ی فارسی کتاب کمک کند که این ویژگی‌های طبیعی را هدایت و از آن‌ها برای افشاندن بذرهای رشد بهره‌برداری کنید، باشد که این‌ها برای نسل‌های بعد به گُل بنشیند.

طراحان فردا را به وجود می‌آورند؛ آن‌ها چیزی را خلق می‌کنند که وجود ندارد. برای دستیابی به رشد، باید چیزی در آینده خلق کنیم که با زمان حال فرق کند. اما اساساً آینده‌های تأثیرگذار به‌ندرت از طریق تجزیه‌و‌تحلیل کشف می‌شوند.
جین لیدکااستاد دانشگاه ویرجینیا آمریکا و نویسنده‌ی کتاب تفکر طراحی در کسب و کار

دانلود خلاصه کتاب تفکر طراحی در کسب و کار

با کلیک روی تصویر زیر، می‌توانید خلاصه‌ی کتاب تفکر طراحی در کسب و کار را دریافت کنید.

کتاب تفکر طراحی در کسب و کار

خرید کتاب تفکر طراحی در کسب و کار

برای خرید آنلاین کتاب تفکر طراحی در کسب و کار می‌توانید اینجا کلیک کنید.لینک مطلب در سایت عادت دستیابی

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)