تفرد

کوچینگ کارآفرینی فرصتی استثنایی برای درخشش شما کارآفرینان+هدیه ویژه

کوچینگ کارآفرینی چیست؟

مقدمه

کوچینگ کارآفرینی از جمله خدماتی است که طی پنج سال اخیر به سرعت جای خود را در میان کارآفرینان، مدیران و رهبران سازمانی باز کرد و امروزه به ضرورت تبدیل شده است. چه جوانی جویای نام باشید که می‌خواهد استارتاپ یا کسب و کاری اینترنتی راه‌اندازی کند یا مدیری میانسال باشید که می‌خواهد کسب و کار چندین ساله‌اش را به سلامت در امواج متلاطم دنیای تجارت به پیش ببرد، حضور کوچ در کنار شما و بهره‌گیری از خدمات کوچینگ کارآفرینی برایتان بسیار کمک‌کننده و مفید خواهد بود.
در مطلب «کوچینگ چیست هفت نکته مهمی که باید درباره کوچینگ بدانید» درباره مفهوم کوچینگ و تفاوت آن با سایر خدمات مشابه نظیر مشاوره، روان‌درمانگری و منتورینگ صحبت کردیم و به معرفی انواع کوچینگ نظیر بیزینس کوچینگ یا کوچینگ کسب‌وکار، لایف کوچینگ یا کوچینگ فردی و کوچینگ مدیران پرداختیم. کوچینگ کارآفرینی از جمله حوزه‌های نوظهور است که توانسته کمک‌های مؤثری به کارآفرینان و تبدیل آن‌ها به کارآفرینان موفق کند.

جان سی مکسول استاد رهبری و رشد و توسعهٔ فردی در کتاب «۲۱ قانون انکارناپذیر رهبری» از قانونی به عنوان «قانون درپوش» صحبت می‌کند و می‌گوید: «رهبران سازمان‌ها همچون درپوشی عمل می‌کنند که سقف رشد کسب‌وکارشان را تعیین می‌کنند. به بیان دیگر، هر کسب‌وکار تا جایی رشد خواهد کرد که رهبر آن کسب‌وکار بتواند خودش را رشد بدهد». کوچ کارآفرینی به شخص کارآفرین کمک می‌کند تا از قانون درپوش به نفع خودش استفاده کند؛ یعنی با رشد توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خودش، کسب‌وکار موفق‌تری را خلق کند. از این رو کوچینگ کارآفرینی فرایندی مشارکتی است که در آن  کوچ حرفه‌ای در کنار شخص کارآفرین قرار می‌گیرد و به او کمک می‌کند، به اهداف شخصی و کاری‌اش برسد. 


چرا کوچینگ کارآفرینی؟ چرا الان؟

کارآفرینان طوری تربیت شده‌اند که به تنهایی مسیرشان را طی کنند. آن‌ها سخت کار می‌کنند، از جان و دل مایه می‌گذارند و مصممند تا به فرد موفق خودساخته‌ای تبدیل شوند. بنابراین طبیعی است که از خودشان بپرسند برای چه به کسی در کنارشان نیاز دارند تا به آن‌ها بگوید چه کار کند و چه کار نکند؟ آیا اصلاً هدفشان از ورود به دنیای کارآفرینی این نبود که از شر آقابالاسر خلاص شوند؟ خب واقعیت این است که کوچ کارآفرینی کارش این نیست که به کارآفرین بگوید چه کار کند و چه کار نکند.
کلیت ماسک مدیرعامل شرکت اینفیوژن‌سافت (Infusionsoft) از طرفداران پر و پاقرص کوچینگ کارآفرینی است و خودش از جمله افرادی است که سال‌ها حضور یک کوچ فردی را در کنارش داشته است. او در مقاله‌‌ای به «نام چرا هر کارآفرینی به کوچ نیاز دارد؟» که برای مجله آی‌ان‌اس (Inc) نوشته است می‌گوید:
«مربیان ارزش‌های زیادی برای صاحبان کسب‌وکارهای کوچک ایجاد می‌کنند. آن‌ها نقاط قوت و ضعف کارآفرین را به خوبی شناسایی می‌کنند، دیدگاه‌هایی عینی و بی‌طرفانه در اختیارش می‌گذارند و او را در قبال دستیابی به اهدافش پاسخگو نگه می‌داند».
ماسک سه دلیل مهمی که باعث می‌شود هر کارآفرین به یک کوچ نیاز داشته باشید اینگونه برمی‌شمرد:
۱) رشد فردی کارآفرین: کمک گرفتن چیزی نیست که به خاطرش خجالت بکشید. کوچ به شما کمک می‌کند تا روی توانمندی‌های ذهنی و ویژگی‌های شخصیتی خودتان کار کنید و به فرد یکپارچه‌تر و مؤثرتری تبدیل شوید. هر چقدر بتوانید خودتان را بیشتر رشد بدهید، احتمال رشد کسب‌وکارتان را نیز افزایش داده‌اید. با کمک گرفتن از خدمات کوچینگ کارآفرینی، هوشمندانه‌تر کار خواهید کرد.
۲) صرفه‌جویی در وقت کارآفرین: شما وقت و امکانش را ندارید تا در همه حوزه‌های کسب و کار و جزئیات آن سرآمد شوید. به عنوان کارآفرین وظیفه مهمتر شما متمرکز ماندن بر اهداف کلان کسب و کار و استفاده بهینه از زمان است. یک کوچ حرفه‌ای به شما کمک خواهد کرد این وظیفه مهم را به درستی انجام بدهید و زمانتان را صرف امور کم‌اهمیت که قابل برون‌سپاری‌اند نکنید.
۳) استفاده از خاصیت اهرمی کوچینگ: توان ذهنی شما به عنوان یک فرد با محدودیت‌هایی مواجه است. اما وقتی کوچ در کنارتان قرار می‌گیرد کمکتان می‌کند قوی‌ترین توانمندی‌هایتان را صرف انجام مهم‌ترین کارها کنید. اینطوری مانند فردی که اهرمی زیر سنگ بزرگی قرار داده‌است، دارای توان ذهنی چندبرابری خواهید شد. 
همچنین در مطلبی با عنوان «کوچ حرفه‌ای همراه شما تا تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق» گفتیم که کوچ حرفه‌ای در چهار حوزهٔ مهم به کمک کارآفرین می‌آید و او را در سفر سخت کارآفرینی یاری می‌کند که این چهار حوزه عبارتند از:
غلبه بر ترمزهای درونی
مدیریت احساسات منفی
جلوگیری از افتادن در دام قضاوت
متمرکز ماندن بر اهداف و شفاف کردن مسیر اقدام
بسیاری از افراد تصور می‌کنند دلیل اصلی شکست کارآفرینان کمبود دانش یا مهارت در حوزه‌های تخصصی همچون فروش، بازاریابی، منابع انسانی و مدیریت مالی است. البته که تمامی این حوزه‌ها مهمند و در موفقیت کسب‌وکارها تعیین‌کننده‌اند؛ اما پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند دلیل اصلی شکست کارآفرینان نه کمبود دانش یا مهارت در حوزه‌های تخصصی کسب‌وکار بلکه ناتوانی آن‌ها در رشد دادن خودشان به عنوان رهبر سازمان است (قانون درپوش را به یاد بیاورید). اینجا همانجایی است که نقش خدمات کوچینگ کارآفرینی پررنگ می‌شود.


نظرات بزرگان دربارهٔ کوچینگ کارآفرینی چیست؟

جالب است بدانید هر ورزشکار، هنرمند یا کارآفرین بزرگی که دستاورد قابل‌توجه‌ای داشته است، کوچی را در کنارش داشته است.مایکل جوردن بازیکن اسطوره‌ای بسکتبال که در اوایل دهه ۱۹۹۰ شیکاگو بولز را به سه قهرمانی پیاپی در لیگ ملی بسکتبال آمریکا رساند، مربی بزرگی مانند فیل جکسون را در کنار خود داشت. مارک بنیوف کارآفرین اینترنتی و بنیانگذار شرکت موفق سیلزفورس (Salesforce) از خدمات کوچینگ آنتونی رابینز استفاده کرده است. مطابق پژوهش فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) دست‌کم یک‌سوم شرکت‌های موفق که در فهرست فورچون ۵۰۰ (Fortune 500) قرار می‌گیرند، از خدمات کوچینگ برای مدیران و رهبران سازمانی خود استفاده می‌کنند.
در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم در ویدیوی زیر، نظر سه شخص برجسته در دنیای کسب‌وکار درباره کوچینگ کارآفرینی را ببینید و بشنوید. اولی بیل گیتس بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت (Microsoft) است. دومی اریک اشمیت مدیرعامل شرکت گوگل (Google) است و سومی تونی رابینز مربی سرشناس رشد و توسعه فردی و نویسنده کتاب‌های پرفروش بیداری غول درون و موفقیت نامحدود است.

سخن پایانی


مسیر کارآفرینی آمیخته با انواع ترس‌ها، تنش‌ها،‌ ابها‌م‌ها و سرخوردگی‌هایی است که همچون موانعی بازدارنده در مقابل کارآفرین عمل می‌کنند. ترس از موفقیت یا افتادن در تله تفکر قضاوتی از جمله دام‌های پیچیده‌ای است که بسیاری از کارآفرینان در آن گرفتار می‌شوند و به همین دلیل نمی‌توانند کسب‌و‌کارشان را رشد بدهند. حضور یک کوچ حرفه‌ای که با ویژگی‌های خدمات کوچینگ کارآفرینی آشناست می‌تواند تا حد زیادی به کارآفرین کمک کند این موانع را از پیش روی خود بردارد و در مسیر موفقیت حرکت کند.

هدیه ویژه برای شما کارآفرینان


شما کارآفرین عزیزی که این مطلب را می‌خوانید و قصد دارید کسب‌وکار اینترنتی راه‌اندازی کنید یا کسب‌وکار سنتی‌تان را به کسب‌وکاری اینترنتی تغییر بدهید، به احتمال زیاد تاکنون متوجه شده‌اید که مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز شما نه مهارت‌های فنی کسب‌وکار بلکه مهارت‌های ذهنی یا مهارت‌های نرم است. به همین دلیل برای شما آموزش ویژه‌ای طراحی کرده‌ایم که می‌توانید آن را از طریق لینک زیر دریافت کنید.


نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)